Each of two long straight parallel wires 8 cm apart carries a current of 75 A .
ID: 3901765 • Letter: E
Question
Each of two long straight parallel wires 8 cm apart carries a current of 75 A. The figure shows a cross section, with the wires running perpendicular to the page and point P lying on the perpendicular bisector of the line between the wires. Find the magnitude and direction of the magnetic field at P when the current in the left-hand wire is out of the page and the current in the right-hand wire is also out of the page.
What is the magnitude of B?
What is the value of By?
Find the magnitude and direction of the magnetic field at P when the current in the left-hand wire is out of the page and the current in the right-hand wire is into the page. What is the magnitude of B?
What is the value of Bz?
Explanation / Answer
B = mu*I/2pi*r
r = 0.08/sqrt(2)
here
B = 2mu*I*cos(45 deg)/2pi*r
= 4*10^-7*75/0.08
= 0.000375 T
=375 uT
direction -y axis
By =-375 uT
b)
same
B = mu*I/2pi*r
r = 0.08/sqrt(2)
here
B = 2mu*I*cos(45 deg)/2pi*r
= 4*10^-7*75/0.08
= 0.000375 T
=375 uT
direction Z axis
Bz =375 uT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.