A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region
ID: 3901725 • Letter: A
Question
A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region of uniform magnetic field B = 2.50 T. The magnetic field points into the page inside the region with crosses. The magnetic field is everywhere else zero. The resistivity of copper is ? = 1.70E-8 ?.m and the cross sectional diameter of the copper wire is 0.800 mm. The magnitude of the induced voltage in the copper wire loop is ? = 4.00 V.
a) Calculate the resistance of the copper wire loop
b
) Calculate the induced current in the copper wire loop
Explanation / Answer
Motional Emf induced=E=VBL
a)
Resistance=rho*L/A
or
R=1.7*10^-8*3/(pi(0.8*10^-3)^2)=0.02536 ohm
b)
Induced current;
i=E/R=4/(0.02536 )=157.695A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.