Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.What is the frequency of a microwave in free space whose wavelength is 1.80 c

ID: 3901591 • Letter: 1

Question

1.What is the frequency of a microwave in free space whose wavelength is 1.80cm ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
2.Suppose you have a car with a 100-hp engine. How large a solar panel would you need to replace the engine with solar power? Assume that the solar panels can utilize 20% of the maximum solar energy that reaches the Earth's surface (1000?W/m2). 1 hp = 746 W. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 1.What is the frequency of a microwave in free space whose wavelength is 1.80cm ? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
2.Suppose you have a car with a 100-hp engine. How large a solar panel would you need to replace the engine with solar power? Assume that the solar panels can utilize 20% of the maximum solar energy that reaches the Earth's surface (1000?W/m2). 1 hp = 746 W. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 2.Suppose you have a car with a 100-hp engine. How large a solar panel would you need to replace the engine with solar power? Assume that the solar panels can utilize 20% of the maximum solar energy that reaches the Earth's surface (1000?W/m2). 1 hp = 746 W. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer

1) f = c/L= (3*10^8)/(1.8*10^-2) = 16.7 *10^9 Hz = 16.7 GHz


2) energy utilized =0.2*1000 = 200W/m^2


ares required = (100*746)/200 = 373 m^2