A person with mass m 1 = 51 kg stands at the left end of a uniform beam with mas
ID: 3901526 • Letter: A
Question
A person with mass m1 = 51 kg stands at the left end of a uniform beam with mass m2 = 105 kg and a length L = 3.3 m. Another person with mass m3 = 58 kg stands on the far right end of the beam and holds a medicine ball with mass m4 = 8 kg (assume that the medicine ball is at the far right end of the beam as well). Let the origin of our coordinate system be the left end of the original position of the beam as shown in the drawing. Assume there is no friction between the beam and floor.
I am confused about the position of m1, m3 and m4
Explanation / Answer
m1 postion coordinate x1 = 0
m3 postion coordinate x3 = 3.3 m
m4 postion coordinate x4o = 3.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.