A convex spherical mirror has a focal length of -20 cm. An object is placed 10 c
ID: 3901436 • Letter: A
Question
- A convex spherical mirror has a focal length of -20 cm. An object is placed 10 cm in front of the mirror on the mirror's axis. Where is the image located? (PageRef: Sec. 23.3) 20 cm behind the mirror 20 cm in front of the mirror 6.7 cm behind the mirror 6.7 cm in front of the mirror
Explanation / Answer
1/i + 1/o = 1/f
1/i + 1/10 = -1/20
1/i = -1/20 - 2/20 = -3/20
i = - 6.7 cm
- means behind mirror
so 6.7 cm behind mirror
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.