A charged particle of mass m = 7.5X10 -8 kg, moving with constant velocity in th
ID: 3900005 • Letter: A
Question
A charged particle of mass m = 7.5X10-8 kg, moving with constant velocity in the y-direction enters a region containing a constant magnetic field B = 1.9T aligned with the positive z-axis as shown. The particle enters the region at (x,y) = (0.5 m, 0) and leaves the region at (x,y) = 0, 0.5 m a time t = 494 ?s after it entered the region.
1)
With what speed v did the particle enter the region containing the magnetic field?
2)
What is Fx, the x-component of the force on the particle at a time t1 = 164.7 ?s after it entered the region containing the magnetic field.
3)
What is Fy, the y-component of the force on the particle at a time t1 = 164.7 ?s after it entered the region containing the magnetic field.
4)
What is q, the charge of the particle? Be sure to include the correct sign.
Explanation / Answer
a)
since the particle flows in circular path
L=piR/2 =pi*0.5/2 =0.785 m
V=L/t =0.785/(494*10^-6)
V=1589.07 m/s
b)
X=theta =Wt =(V/R)t
X =(1589.07/0.5)*164.7*10^-6
X=0.5234 rad =0.5234*(180/pi)
X=30 degrees
F=mV^2/R =(7.5*10^-8)(1589.07)^2/0.5
F=0.379 N
Fx =Fcos(x) =0.379*cos30
Fx =0.328 N
c)
Fy=Fsin(x) =0.379*sin30
Fy =0.1895 N
d)
F=QVB
Q=F/VB=0.379/(1589.07*1.9)
Q=125.53 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.