Need answer for both part ( 1 and 2), please help. A metal ball having net charg
ID: 3898681 • Letter: N
Question
Need answer for both part ( 1 and 2), please help.
A metal ball having net charge of 5.29 10-6 degree C is thrown out of a window horizontally at a speed of 36 m/s . The window is .it a height of 65.7 in above the ground. A uniform horizontal magnetic field of magnitude of 0.0225 T is perpendicular to the plane of the ball's trajectory. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. Find the magnitude of the magnetic force acting on the ball just before it hits the ground. Answer in units of N Instead of a horizontal magnetic field, there is a vertical magnetic field. Find the magnitude of the magnetic force acting on the ball just before it hits the ground. Answer in units of NExplanation / Answer
A)
q = 5.29*10^-6 C ==>charge on ball
v = (36,sqr(2*g*h),0) m/s ==> (x,y,z)
components of velocity just before it hits the ground.
B = (0,0,0.0225) T ==> (x,y,z) components of magnetic force.
F = q (vXB) ==>
Fx = 1.115E-5 N
Fy = 1.2549E-5 N
Fz = 0 N
|F| = |q (vXB)|=sqrt(Fx^2+Fy^2+Fz^2) = 1.7E-5 N
If you need a more visual analysis using Flemming's
RHR let me know.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.