Need answer for all three parts! please help, will rate 5 star immediately for c
ID: 1306991 • Letter: N
Question
Need answer for all three parts! please help, will rate 5 star immediately for correct ans
In a model AC generator, a 507-turn rectangular coil, 6.8 cm by 25 cm, rotates at 97 rev/min in a uniform magnetic field of 0.93 T. What is the maximum emf induced in the coil? Answer in units of V What is the instantaneous value of the emf in the coil at t = pi/23 s? Assume that the zero at t = 0. Answer in units of V What is the smallest value of t for which the emf will have its maximum value? Answer in units of sExplanation / Answer
1.
W=97*(2pi/60)
W=10.16 rad/s
Area of rectangular coil
A=0.068*0.25=0.017 m2
Maximum Induced EMF
Emax=NBAW =507*0.93*10.16*0.017
Emax=81.42 Volts
b)
E=EmaxSin(Wt) =81.42*(10.16*pi/23)
E=80.05 Volts
c)
Given
E=Emax
=>Sin(Wt)=1
Wt=pi/2
t=pi/2W =pi/2*10.16
t=0.1546 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.