Standing near the edge of a 12m high building. A ball is kicked with a initial v
ID: 3898263 • Letter: S
Question
Standing near the edge of a 12m high building. A ball is kicked with a initial velocity 16m/s at 60 degrees with the horizontal. Negelct air resistance. How high above the the height of the building will the ball reach? What is the speed just before it hits the ground?
Explanation / Answer
let the height be h.
a)let the roof top be reference for potential energy.
then 0.5*m*16^2=0.5*m*(16*cos(60))^2+m*g*h
h=9.79 m
b)let the speed as it hits ground=v
then 0.5*m*16^2=-m*g*12+0.5*m*v^2
v=22.163 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.