1. ou throw a ball from the top of a 50 m high building at 20 m/s upward. The ba
ID: 3898229 • Letter: 1
Question
1. ou throw a ball from the top of a 50 m high building at 20 m/s upward. The ball misses the building on the way down. The mass of the ball is 2 kg.
a. Using energy considerations, how high does the ball go?
b. Using energy considerations, what is the magnitude of the velocity just as it strikes the ground?
c. What is the work done by the force of gravity on the ball while the ball is travelling upward?
d. What is the total work done by the force of gravity on the ball?
Explanation / Answer
1.at maximum height,the kinetic eenrgy is 0 .
let us take the roof top as the reference point for potnetial energy.
then 0.5*m*20^2=m*g*h
so height=20.41 m
so height from ground=20.41+50=70.41 m
2.as it strikes ground,let the speed be v.
then 0.5*m*20^2=-m*g*50+0.5*m*v^2
v=37.14 m/s
Q3.work done=-m*g*h(as it is moving in the opposite direction to gravity force)=400.036 J
Q4.total work done=mass*g*50=980 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.