Two masses, m1 = 10 kg and m2 = 20 kg, are connected by a string that passes ove
ID: 3897809 • Letter: T
Question
Two masses, m1 = 10 kg and m2 = 20 kg, are connected by a string that passes over a pulley as shown below. The system is released from rest. (a) If the surface of the table is frictionless, calculate the velocity of the blocks after they have moved 2 m. (b) Now, the surface has coefficients of static and kinetic friction of 0.9 and 0.6, respectively. Calculate the velocity of the blocks after they have moved 2 m.
Answers: A. 5.11 m/s B. 4.28 m/s
Please use only Energy methods to sove the problem.
I have part A, I just need help with part B.
Explanation / Answer
work done by Friction = 0.6*mg*2= 117.6J
dPE= 20*9.8*2=392J
dKE = 392-117.6 = 274.4J
V = 4.28m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.