Two masses are connected by a light string passing over a light, frictionless pu
ID: 1684661 • Letter: T
Question
Two masses are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley. The m1 = 5.00 kg object is released from rest at a point 4.00 m above the floor, where the m2 = 3.35 kg object rests.(a) Determine the speed of each object when the two pass each other.
_______________________________m/s
(b) Determine the speed of each object at the moment the 5.00 kg mass hits the floor.______________________ m/s
(c) How much higher does the 3.35 kg mass travel after the 5.00 kg mass hits the floor?_______________________m
Explanation / Answer
m1 = 5.00 kg, h = 4.00 m, m2 = 3.35 kg a) energy conservation m1gh = (m1+m2)g(h/2)+(m1+m2)v2/2 v = v[(m1 - m2)gh/(m1+ m2)] v = v[(5-3.35)(9.8)(4) / (5+3.35) = 2.78 m/s b) Energy conservation m1gh = m2gh + (m1 +m2)v'2/2v' = v[2(m1 -m2)gh/(m1 + m2)]
v' = v[(2(5-3.35)(9.8)(4) / (5+3.35)] = 3.94 m/s c) energy conservation m2gh = m2v'2/2
h = v'2/2g
h = 3.942/ (2*9.8) = .79 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.