Two narrow slits are used to produce a double-slit interference pattern with mon
ID: 3897253 • Letter: T
Question
Two narrow slits are used to produce a double-slit interference pattern with monochromatic light. The slits are separated by 0.95 mm, and the interference pattern is projected onto a screen 8.8 m away from the slits. The central bright fringe is at a certain spot on the screen. Using a ruler with one end placed at the central fringe, you move along the ruler passing by two more bright fringes and find that the third bright fringe is 18 mm away from the central fringe. What is the wavelength of the light?
I got .065nm
i did .018*.00095 = 1.71E-5
then i divided that by (3*8.8) and got 6.47 E-7, but since the answer is supposed to be in nm, i made it .065nm
help?
Explanation / Answer
Apply y/L = m(wavelength)/d
.018/8.8 = 3(wavelength)/.00095
wavelength = 6.48 X 10^-7 nm
That is 648 nm
nanometers is 10 X 10^-9, so from the 10 X 10^-7, add two more spaces
648 X 10^-9 m = 648 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.