Two narrow slits are used to produce a double-slit interference pattern with mon
ID: 2233491 • Letter: T
Question
Two narrow slits are used to produce a double-slit interference pattern with monochromatic light. The slits are separated by 0.90 mm, and the interference pattern is projected onto a screen 9.5 m away from the slits. The central bright fringe is at a certain spot on the screen. Using a ruler with one end placed at the central fringe, you move along the ruler passing by two more bright fringes and find that the next bright fringe is 20 mm away from the central fringe. What is the wavelength of the light?Explanation / Answer
wavelength = xd/nL
Given, for n=3, x = 20mm = 0.02 m
L = 9.5 m, and d = 0.9 mm = 0.0009 m
=>wavelength = (0.02)*(0.0009)/[3*9.5]
=> wavelength = 6.3 *10^-7 m
=> wavelength = 0.063 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.