Three long parallel wires are 3.8 c m from one another. (Looking along them, the
ID: 3896912 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.8 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is 8.00A , but its direction in wire M is opposite to that in wires Nand P (see the figure (Figure 1) ).
A.) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
______________ N/m
B.) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
_______________ N/m
C.) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
__________________ N/m
Please provide a step by step solution showing how you got to it will rate with best answer if your answer is correct!
Explanation / Answer
A)
At M the magnitude of the other two wires is the same
F/L = ?o*I1*I2/2?L
= 4? x 10^-7 * 8.0 * 8.0 / 2*3.14*0.038
= 3.368 x10^-4N
So F/L total = 2*3.368x10^-4*cos(30) = 5.83x10^-4N
Direction 90o (degree)
B)
AT N magnitude will be = 3.368x10^-4N
but direction is 300o
C)
At P Magnitude is the same = 3.368x10^-4N
Direction 240o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.