Three long parallel wires are 3.8 c m from one another. (Looking along them, the
ID: 3896402 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.8 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is 5.10A , but its direction in wire M is opposite to that in wires Nand P (see the figure (Figure 1) ).
Part A
Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
Part B
Determine the angle of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
Part C
Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
Part D
Determine angle of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
Part E
Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
Part F
Determine the angle of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
Explanation / Answer
At A the mag of the other two wires is the same and
F/L =?o*I1*I2/2?L = 2x10^-7.0^2/0.38 = 2.58x10^-5N
So F/L total = 2*2.59x10^-5*cos(30) = 4.47x10^-5N
Direction 90o
AT B Same magnitude as A = 4.47x10^-5T
but direction is 300o
At C Magnitude is the same = 4.47x10^-5N
Direction 240o
i have done the same type of problem substitute the values please rate my answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.