The question is simple, yet neither me nor my classmate can get it: A mass-sprin
ID: 3896720 • Letter: T
Question
The question is simple, yet neither me nor my classmate can get it:
A mass-spring system with a natural frequency of 4.4 Hz is started in motion with an initial displacement from equilibrium of 5.7 cm and an initial velocity of 1.4 m/s. What is the amplitude of the resulting motion?
So I assume this question is telling me that a system that oscillates at 4.4 Hz is dispalced said amount but also pushed when released at 1.4 m/s. I think the solution requires the use of energy of the system, but my attemps have failed. Can anyone solve this and explain this to my troubled mind?
Explanation / Answer
let
X= A cos( wt+ @)
where w= angular freq
A= amplitude
@ = phase
given x(0) = A cos @ = 5.7 cm = 0.057 meter......(1)
V = dx/dt = -Aw sin (wt+@)
V(0) = -Aw sin @ = 1.4
but w= 2*3.14*4.4 = 27.632
V(0)/x(0) = -w tan @ = 24.561
tan @ = -0.889
@ = -41.663
substitute in (1)
we get
A= 0.057/cos@ = 7.63 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.