4) Box A, of mass m, slides without friction over the icy hill of height h=8.50
ID: 3895812 • Letter: 4
Question
4)
Box A, of mass m, slides without friction over the icy hill of height h=8.50 m, shown in the
figure. Once at the top of the hill, it experiences an elastic collision with a box B, of mass 2m.
Box B lands 6.20 m from the foot of the cliff, with no air resistance. Box A slides back down the
hill after the collision.
Determine box As initial speed v0 at the bottom of the hill. Also determine the final speed of
box A after it slides back down the hill (after the collision) to this same position. (Hint: there are
many different moments in time you need to considering here; keep track of your subscripts!)
The answers are
vfinal = 13.1 m/s
v0 = 14.7 m/s
I would appreciate to know how one solves this problem. Thank you.
Explanation / Answer
let t is the time taken to land the box B,
h = 0.5*g*t^2
t = sqrt(2*h/g)
= sqrt(2*8.5/9.8)
= 1.317 s
velocity of box B after the collision,
Vbf = x/t = 6.2/1.317 = 4.707 m/s
let vai is the velocity of box A before hitting box B.
we know, Vbf = 2*ma*vai/(ma+mb)
vbf = (2/3)*vai
==> vai = (3/2)*4.707 = 7.061 m/s
let uai is the initial velocity of box A at the bottom.
vai^2 - uai^2 = -2*g*h
uai = sqrt(vai^2 + 2*g*h)
= sqrt(7.061^2 + 3*9.8*8.5)
= 14.71 m/s (answer for vo) <<<<<<<<--------Answer
let vaf is the velocity box A after the collsion
vaf = (ma-mb)*vai/(ma+mb)
= (-1/3)*7.061
= -2.354 m/s (in th opposite direction)
vaf = 2.354 m/s (speed)(magnitude)
let Vf is the final speed of box A at the bottom at the bottom.
Vf^2 - vaf^2 = 2*g*h
Vf = sqrt(vaf^2 +2*g*h)
= sqrt(2.354^2 + 2*9.8*8.5)
= 13.12 m/s <<<<<<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.