A uniform circular disk of mass m = 22.6 g and radius r = 44.0 cm hangs vertical
ID: 3893428 • Letter: A
Question
A uniform circular disk of mass m = 22.6 g and radius r = 44.0 cm hangs vertically from a fixed, frictionless, horizontal hinge at a point on its circumference as shown in Figure a. A beam of electromagnetic radiation with intensity 10.3 MW/m2 is incident on the disk in a direction perpendicular to its surface. The disk is perfectly absorbing, and the resulting radiation pressure makes the disk rotate. Assuming the radiation is always perpendicular to the surface of the disk, find the angle ?through which the disk rotates from the vertical as it reaches its new equilibrium position shown in Figure b.
Explanation / Answer
Radiation pressure P is given by
P = Radiation intensity/speed of light
= (10.3*10^6)/(3*10^8)
= 0.03433 Pa
Force on disc = P*area
= 0.03433*pi*0.44^2
= 0.0208 N
Centre of mass is at the centre of disc, at which gravitational force act
mg*sin(theta) = 0.0208
0.0226*9.81*sin(theta) = 0.0208
sin(theta) = 0.0938
theta = 5.38 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.