A uniform beam 4.40 m long and weighing 3000 N carries a 3200 N weight 1.50 m fr
ID: 1498738 • Letter: A
Question
A uniform beam 4.40 m long and weighing 3000 N carries a 3200 N weight 1.50 m from the far end, as shown in the figure below (Figure 1). It is supported horizontally by a hinge at the wall and a metal wire at the far end. How strong does the wire have to be? That is, what is the minimum tension it must T= Submit My Answers Give Up Part B What are the horizontal component of the force that the hinge exerts on the beam? Ph= Submit My Answers Give Up Part C What are the vertical component of the force that the hinge exerts on the beam? 600 Submit My Aniswers Give.Up 150 mExplanation / Answer
torque net = t = 0
0 = t= twall*y + twire* -tbeam - tweight
0 = Fwire*4.40 - 3000*2.2 - 3200*2.9
Fwire = 3609.09 N
part a )
Tcos60 = 3609.09
T = 7218.18 N
part b )
Fh = Tsin60
Fh = 6251.1288 N
part c )
F(y) = 0 = Fh + Tcostheta - 3000N - 3200N
Fh = 2590.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.