A uniform 200-lb boom, 24 ft long, is supported by a cable as shown in at right
ID: 1347409 • Letter: A
Question
A uniform 200-lb boom, 24 ft long, is supported by a cable as shown in at right The boom is hinged at the wall, and the cable makes a 30 degree C angle with the boom, which is horizontal. A load of 500 lb is hung from the right end. What is the tension, T, in the cable? What are the horizontal and vertical components of the force exerted by the hinge? Note the components of the tension. T. displayed in above, and those of the force exerted by the hinge. F, shown in . Remember that the system must be in both translational and rotational equilibrium. You must complete this problem using the English units as given, do not convert to Metric units (you will not receive any credit for this problem if you convert to Metric units). Recall that m the English System of units, force is measured in pounds (abbreviated "lb") and distances are determined in feet (abbreviated "ft"), so torque is expressed in "foot-pounds" (abbreviated ft-lb"), the product of a force and a distance in these unitsExplanation / Answer
given,
weight of load = 500 lb
weight of boom = 200 lb
length of boom = 24 ft
since the system is in equlibrium so net torque = 0
torque about hinge = 500 * 24 + 200 * 12 - T * sin(30) * 24
0 = 500 * 24 + 200 * 12 - T * sin(30) * 24
tension in the cable T = 1200 lb
horizontal component of the force on hinge = T * cos(30)
horizontal component of the force on hinge = 1200 * cos(30)
horizontal component of the force on hinge = 1039.23 lb
vertical component of the force on hinge = 500 + 200 - T * sin(30)
vertical component of the force on hinge = 500 + 200 - 1200 * sin(30)
vertical component of the force on hinge = 100 lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.