A typical small flashlight contains two batteries, each having an emf of 1.50 V
ID: 1448950 • Letter: A
Question
A typical small flashlight contains two batteries, each having an emf of 1.50 V connected in series with a bulb having a resistance of 14 .
Part A
If the internal resistance of the batteries is negligible, what power is delivered to the bulb?
Express your answer using two significant figures.
Part B
If the batteries last for a time of 4.9 h , what is the total energy delivered to the bulb?
Express your answer using two significant figures.
Part C
The resistance of real batteries increases as they run down. If the initial internal resistance is negligible, what is the combined internal resistance of both batteries when the power to the bulb has decreased to half its initial value? (Assume that the resistance of the bulb is constant. Actually, it will change somewhat when the current through the filament changes, because this changes the temperature of the filament and hence the resistivity of the filament wire.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
here,
emF = 1.5 V
resistance , r = 14 ohm
A)
power delivered to bulb , P = (2*V)^2 /r
P = ( 2 * 1.5)^2 /14
P = 0.64 W
B)
time , t = 4.9 h
t = 17640 s
the total energy delivered to the bulb , E = P * t
E = 11289.6 J
the total energy delivered to the bulb is 1.13 * 10^4 J
C)
let the internal resistance be r
P' = P/2
P/2 = ( 2 * V)^2 / ( R +r)
0.64/2 = 9 /( r + 14)
r = 14.13 ohm
the internal resistance of both batteries is 14.13 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.