Your family\'s house painting business has decided to try this \"EOQ thing\" you
ID: 389265 • Letter: Y
Question
Your family's house painting business has decided to try this "EOQ thing" you just learned in SCMS 3510. So you open the financials and note the following information:
Three-year average paint consumption: 3130 gallons per year
You use a small warehouse to hold your equipment and paint. From your cost accounting class, you estimate that your holding cost per gallon of paint is $2.30 per year.
Buying the materials needed requires more time than you thought. The part-time person whose only function is to do all of your buying says that she processes 1690 purchase orders per year and her average pay has been $17045 per year.
What is the EOQ for paint in gallons? (Your answer should be in whole gallons)
Explanation / Answer
Demand (D) = 3130
Holding cost (H) = 2.3
Ordering cost (S) = Total purchasing cost/Number of purchases = 17045/1690 = 10.09
EOQ = sqrt(2*D*S/H) = sqrt(2*3130*10.09/2.3) = 166
Ans - 166
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.