A 676kW power station delivers power to a factory. The power is delivered throug
ID: 3892494 • Letter: A
Question
A 676kW power station delivers power to a factory. The power is delivered through wires with a total (i.e. round-trip) resistance of 3.76Ohm. How much less power is wasted in the transmission wires if the electricity is delivered from the power station at 54200V rather than 13700V? (Hint: Consider the power plant as a battery delivering the voltage for the transmission line. How much current is flowing through the wire?) A 676kW power station delivers power to a factory. The power is delivered through wires with a total (i.e. round-trip) resistance of 3.76Ohm. How much less power is wasted in the transmission wires if the electricity is delivered from the power station at 54200V rather than 13700V? (Hint: Consider the power plant as a battery delivering the voltage for the transmission line. How much current is flowing through the wire?)Explanation / Answer
we have P=VI
so in 1st case 676*10^3= 54200*I
so I= 12.4723 A
so power lost in wire= I^2*R
(12.4723)^2*3.76=584.9 W
if voltage is 13700 V
then current is
676000/13700=49.343 A
so power loss in wire= I^2*R=(49.343)^2*3.76 =9154.6 W
so difference in poweer wasted= 9154.6-584.9
= 8569.7 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.