Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 66 mH inductor is connected to a outlet where the rms voltage is 118 V and the

ID: 1450496 • Letter: A

Question

A 66 mH inductor is connected to a outlet where the rms voltage is 118 V and the fre-quency is 57 Hz. Determine the energy stored in the inductor at t = 4.4 ms, assuming that this energy is zero at t = 0. Answer in units of J. An RLC circuit consists of a 279 ohm resistor, a 47 mu F capacitor, and a 675 mH inductor, connected in series with a 66.9 V, 49.7 Hz power supply. What is the phase angle between the current. and the applied voltage? Answer between - 180 degree and +180 degree. Answer in units of degree. In a series RLC AC circuit, the resistance is 15 ohm, the inductance is 25 mH, and the capacitance Is 19 mu F. The maximum potential is 133 V, and the angular frequency is 100 rad/s. Calculate the maximum current in the cir-

Explanation / Answer

Vrms = 118 V

Thus,

Vmax = Vrms sqrt(2)

Vmax = 166.87 V

As

V = Vmax cos (2 pi f t)

V = 166.87 cos (358.14 t)

As

V = L dI / dt,

I(t) = 7.06 sin (358.14 t)

As

E = L I^2 /2

Then, at t = 4.4 ms = 4.4 E-3 s,

E = 1.24 E-3 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote