A ball is thrown toward a cliff of height (h) with a speed of30 m/s and an angle
ID: 3892181 • Letter: A
Question
A ball is thrown toward a cliff of height (h) with a speed of30 m/s and an angle of 60 degrees above the horizontal. Itlands on the edge of the cliff 4.0s later. a) How high is the cliff? b)What was the maximum height of the ball? c)What is the ball's impact speed? A ball is thrown toward a cliff of height (h) with a speed of30 m/s and an angle of 60 degrees above the horizontal. Itlands on the edge of the cliff 4.0s later. a) How high is the cliff? b)What was the maximum height of the ball? c)What is the ball's impact speed?Explanation / Answer
In the x direction:
a = 0
v = 30 * cos 60 = 15 m/s
x = 30 * t * cos 60 = 30 * 4 * cos 60 = 60 meters
In the y direction:
a = -g
v = -g * t + 30 * sin 60
= -9.8 * 4 + 30 * sin 60
= -13.219 m/s
y = -(1/2) * g * t^2 + 30 * t * sin 60
= -(1/2) * 9.8 * 4^2 + 30 * 4 * sin 60
= -78.4 + 103.923
= 25.523 m
So
1.) The cliff is 25.5 meters high.
2.) The ball's impact speed is 20 m/s
vf^2 = vx^2 + vy^2
= (15)^2 + (-13.219)^2
= 399.748
vf = 19.994 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.