A luminous object is 4.00m for a wall. You are to use a concave mirror to projec
ID: 3892092 • Letter: A
Question
A luminous object is 4.00m for a wall. You are to use a concave mirror to project an image of the object on the wall with the image 2.25 times the size of the object.
a. how far should the mirror be from the wall?
b. what should its radius of curvature be?
(i already know the answers a=7.2m and b=4.44m, i just dont know how to do it at all we worked on it in class and i still dont get it... please please please please please explain thoroughly, if you can post a video it would be even better!!!!!!)
Explanation / Answer
Distance of the object u = 4 m
Magnification m = 2.25
v / u = 2.25
from this distance of the image v = 2.25 u
= 9 m
( a) . Distance of the mirror from wall = 9 m
( b ) . From the relation ( 1/ u ) + ( 1/ v ) = ( 1/ f) we find focal length f value
So , Radius of curvature of the mirror R = 2f
substitue values weget answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.