Two resistors and two uncharged capacitors are arranged as shown in . Then a pot
ID: 3891974 • Letter: T
Question
Two resistors and two uncharged capacitors are arranged as shown in . Then a potential difference of 24 V is applied across the combination as shown.
A. What is the potential at point a with switch S open? (Let V=0 at the negative terminal of the source.)
B. What is the potential at point b with the switch open?
C. When the switch is closed, what is the final potential of point b?
D. How much charge flows through the switch S after it is closed?
I am really bad at these so a solid explanation and a numerical answer will be appreciated!
Explanation / Answer
a) 24 * 4.4/ (4.4 + 8.8) = 8V
b) 24 * 0.48/ (0.36 + 0.48) = 13.71V
c) 8V beacuse all the current floes thrught he resistors, so V= I(R1 + R2) ,so Vb = Va =VR1/(R1+R2)
d) Q = Q1 + Q2 = C1V1 + C2V2
= 0.48*16 + 0.36*8 = 10.56 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.