Two refracting telescopes are used to look at craters on the Moon. The objective
ID: 2066478 • Letter: T
Question
Two refracting telescopes are used to look at craters on the Moon. The objective focal length of both telescopes is 89.0 cm and the eyepiece focal length of both telescopes is 3.20 cm. The telescopes are identical except for the diameter of the lenses. Telescope A has an objective diameter of 13.0 cm while the lenses of telescope B are scaled up by a factor of 2, so that its objective diameter is 26.0 cm.a) What is the angular magnification of telescope A?
b) What is the angular magnification of telescope B?
Explanation / Answer
The angular magnification of telescope A is
mA = fo/fe
= 89.0/3.50
= 25.43
The angular magnification of telescope B is
mB = fo/fe
= 89.0/3.50
= 25.43
Since the diameter of the telescope B is double that of the A, the image formed by the telescope B is brighter than that by A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.