A manufacturer is evaluation options regarding production equipment. He has thre
ID: 388013 • Letter: A
Question
A manufacturer is evaluation options regarding production equipment. He has three options:
a. Refurbish the old equipment for a cost of $70,00
b. Make major modification for the existing equipment for a cost of $135,000
c. Purchase a new one for $230,000
The Product sells for $10. However, the variable cost will differ depending on the decison made. If he referbishes, the variable cost will be $7.20. If he makes major modifications, the variable cost per unit is $5.25. Finally, the variable cost per unit for the new equipment is $4.75.
1. a) What is the break even point for purchasing the new equipment.
b) Determine the profit function of each of the three alternatives.
Explanation / Answer
= $230,000 / ( $10 - $4.75 )
= 230,000/5.25
= 43809.52 ( 43810 rounding to nearest whole number )
= Selling price/ unit x Number of units sold – Fixed cost ( Refurbish cost / Modification cost/ Purchase of new equipment cost ) – Variable cost / unit x Number of units sold
Profit function for refurbishing the old equipment
= $10x Number of units sold - $70,000 - $7.2 x Number of units sold
= ( $10 - $7.2) x Number of units sold - $70,000
= $2.8 x Number of units sold - $70,000
Profit function for making major modification to the existing equipment
= $10 x Number of units sold - $135,000 - $5.25 x Number of units sold
= ($10 - $5.25) x Number of units sold - $135,000
= $4.75 x Number of units sold - $135,000
Profit function for purchasing new equipment
= $10 x Number of units sold - $230,000 - $4.75 x Number of units sold
= ( $10 - $4.75) x Number of units sold - $230,000
= $5.25 x Number of units sold - $230,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.