A manufacturer distributed a new smart thermostat system through wholesalers and
ID: 351673 • Letter: A
Question
A manufacturer distributed a new smart thermostat system through wholesalers and retailers. The retail selling price was $850 and the wholesale price was $383. The manufacturers selling price was $156 and the manufacturing cost was $88. Use the selling price based method to determine the mark-up percentages for the retailer. Round up to the second decimal point. A manufacturer distributed a new smart thermostat system through wholesalers and retailers. The retail selling price was $850 and the wholesale price was $383. The manufacturers selling price was $156 and the manufacturing cost was $88. Use the selling price based method to determine the mark-up percentages for the retailer. Round up to the second decimal point.Explanation / Answer
Cost + Markup= Selling Price
Markup here is considered a % of Selling Price.
C+M= S
C= 383/12= 31.91
M= 850- 31.91 = 818.08
M/S= 818.08/850 = 0.96= 96%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.