Given a link with a maximum transmission rate of 57 Mbps. Only two computers, X
ID: 3877272 • Letter: G
Question
Given a link with a maximum transmission rate of 57 Mbps. Only two computers, X and Y, wish to transmit starting at time t = 0 seconds. Computer X sends fileX (8 MiB) and computer Y sends fileY (209 KiB), both starting at time t = 0.
Computer X gets the transmission medium first, so Computer Y must wait.
For the following calculations, assume maximum transmission rate during transmission.
Suppose that entire files are sent as a stream (no packets, no multiplexing).
At what time (t = ?) would FileY finish transmitting?
Explanation / Answer
Answer:
It seems like a simple calculation.
With no other specified parameter such as the distance between the sending and the receiving end, the calculation should be:
Data : 8 MiB = 8*1024*1024*8 = 67108864
Speed : 57Mbps = 57*1000000 = 57000000
Time = Data / Speed ~ 1.17734849123 seconds
Note: no payload size was considered since it was mentioned that no packetization is being done.
Since fileY is much smaller it will be transmitted at that time.
Please provide your valuable feedback.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.