Given a link with a maximum transmission rate of 19.7 Mbps. Only two computers,
ID: 3876448 • Letter: G
Question
Given a link with a maximum transmission rate of 19.7 Mbps. Only two computers, X and Y, wish to transmit starting at time t = 0 seconds. Computer X sends fileX (5 MiB) and computer Y sends fileY (479 KiB), both starting at time t = 0.
Computer X gets the transmission medium first, so Computer Y must wait.
For the following calculations, assume maximum transmission rate during transmission.
Suppose that entire files are sent as a stream (no packets, no multiplexing).
At what time (t = ?) would FileX finish transmitting?
Give answer in seconds, without units, and round to two decimal places (e.g. for an answer of 12.4567 seconds you would enter "12.46" without the quotes)
Explanation / Answer
It seems like a simple calculation.
With no other specified parameter such as the distance between the sending and the receiving end, the calculation should be:
Data : 5 MiB = 5*1024*1024*8 = 41943040
Speed : 19.7Mbps = 19.7*1000000 = 19700000
Time = Data / Speed ~ 2.13 seconds
Note: no payload size was considered since it was mentioned that no packetization is being done.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.