A retail store had sales of 300,000 units in July and 360,000 units in August. T
ID: 387453 • Letter: A
Question
A retail store had sales of 300,000 units in July and 360,000 units in August. The store has 200
full-time employees and each employee works 40 hours per week. In the month of July, the store
also had 50 part-time employees and each part-time employee worked 15 hours per week. In the
month of August, the store also had 40 part-time employees and each part-time employee worked
20 hours per week.
Assume that there are 4 weeks in each month
.
a. Find the labor productivity (expressed in
units sold
per
labor-hour
) for the month of July.
b. Find the labor productivity (expressed in
units sold
per
labor-hour
) for the month of August.
c. Find the percentage change in labor productivity from July to August.
Explanation / Answer
Labor productivity is a measure of output (unit sales in this case) divided by total labor hours
a) Labor productivity for the month of July = 300000/(200*40*4+50*15*4) = 8.57 units sold per labor hour
b) Labor productivity for the month of August = 360000/(200*40*4+40*20*4) = 10.23 units sold per labor hour
c) Percentage change in labor productivity from July to August = (10.23-8.57)/8.57 = 0.1932
= 19.32 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.