A restaurant prepares 200.00 pizza slices and sells them at a rate of $14.00/sli
ID: 2795699 • Letter: A
Question
A restaurant prepares 200.00 pizza slices and sells them at a rate of $14.00/slice. Expenses for the restaurant include raw material for pizza at $6.00 per slice, $125.00 as monthly rental and $31.00 monthly as insurance. Restaurant is open only for 25 days in a month. Today there was a party at nearby office so the demand for pizza went up to 223.00 slices. Due to lack of availability vendor could not fulfill the demand and analyzed a lost sale as $4.00 per item. How much profit could the restaurant earn today? A restaurant prepares 200.00 pizza slices and sells them at a rate of $14.00/slice. Expenses for the restaurant include raw material for pizza at $6.00 per slice, $125.00 as monthly rental and $31.00 monthly as insurance. Restaurant is open only for 25 days in a month. Today there was a party at nearby office so the demand for pizza went up to 223.00 slices. Due to lack of availability vendor could not fulfill the demand and analyzed a lost sale as $4.00 per item. How much profit could the restaurant earn today? A restaurant prepares 200.00 pizza slices and sells them at a rate of $14.00/slice. Expenses for the restaurant include raw material for pizza at $6.00 per slice, $125.00 as monthly rental and $31.00 monthly as insurance. Restaurant is open only for 25 days in a month. Today there was a party at nearby office so the demand for pizza went up to 223.00 slices. Due to lack of availability vendor could not fulfill the demand and analyzed a lost sale as $4.00 per item. How much profit could the restaurant earn today? A restaurant prepares 200.00 pizza slices and sells them at a rate of $14.00/slice. Expenses for the restaurant include raw material for pizza at $6.00 per slice, $125.00 as monthly rental and $31.00 monthly as insurance. Restaurant is open only for 25 days in a month. Today there was a party at nearby office so the demand for pizza went up to 223.00 slices. Due to lack of availability vendor could not fulfill the demand and analyzed a lost sale as $4.00 per item. How much profit could the restaurant earn today?Explanation / Answer
Total Fixed cost per month = 125 + 31 = 156
Thus per day = 156 / 25 days of working = 6.24 per day
Actual profit earned = 200 items sold * ( selling price - variable cost) - Fixed cost per day
= 200 * ( 14 - 6 ) - 6.24 = 1600 - 6.24 = 1593.76
How much profit could the restaurant earn today?
The term could earn includes the oppurtunity loss also
= Earned profit + oppurtunity loss
= 1593.76 + 23 units * 4 per unit = 1593.76 + 92 = 1685.76.................final answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.