The time it takes a server to service a request is 200 milliseconds: 15 for the
ID: 3869959 • Letter: T
Question
The time it takes a server to service a request is 200 milliseconds: 15 for the CPU, 125 for the Disk and 60 on the network. You are given $1000 to upgrade the server (increase capacity for the devices to make them faster) by the following terms: Increasing CPU capacity by X% costs $ 10x, increasing capacity for Disk by y% costs $50y and increasing capacity of Network by z% costs $30z. How much faster can you get the server to go? And how much would you be spending on each device to optimize throughput?Explanation / Answer
we can say, CPU:Disk:Network : 10:50:30, as we have 1000$ to upgrade the dollar, so
For, CPU, allocated cost will be : 10/(10+50+30)*1000 = 111.11$
Disk : allocated cost will be : 50/(10+50+30)*1000= 555.56 $
Network: allocated cost will be : 30/(10+50+30)*1000=333.33$
Now, the capacity will be increased in following manner :
CPU : when costs $10x, capacity increasing x% so when cost $111.11 then capacity will be : ((x%/10x)*111.11)=11.11 %, so increased capacity for CPU : ((11.11/100)*15)+15 = 16.665 milliseconds
Disk : when costs $50y, capacity increasing y% so when cost $555.56 then capacity will be : ((y%/50y)*555.56)=11.112 %, so increased capacity for Disk : ((11.112/100)*125)+125 = 138.889 milliseconds
Network : when costs $30z, capacity increasing z% so when cost $333.33 then capacity will be : ((z%/30z)*333.33)=11.111 %, so increased capacity for Network : ((11.111/100)*60)+60 = 66.666 milliseconds
Upgraded time takes by the server : (16.665+138.889+66.666) = 222.22 miliseconds
Answer 1: Server is (222.22-200) = 22.22 miliseconds faster than previous.
Answer2 : we spend for CPU : 111.11$ , Disk : 555.56$, Network : 333.33$ to optimize throughput.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.