The time (in number of days) until maturity of a certain variety of tomato plant
ID: 3179073 • Letter: T
Question
The time (in number of days) until maturity of a certain variety of tomato plant is normally distributed with mean and standard deviation = 2.4. I select a simple random sample of four plants of this variety and measure the time until maturity. The four times, in days, are
63 69 62 66.
Find a 99% confidence interval for and interpret it. Round your bounds of the interval to one decimal place; report them by filling in the blanks of the interpretation statement below:
We are 99% confidence that the true mean time to maturity for this variety of tomato plant is between blank #1 and blank #2days.
Blank #3:
If I wanted the margin of error for the 99% confidence interval to be ± 1 day, I should select a simple random sample of size ? Follow the rules of rounding for sample size determination.
Explanation / Answer
here mean for above sample of 4 =65
for std error of mean =std deviation/(n)1/2 =1.2
and for 99% CI, z=2.5758
hence confidence interval =sample mean +/- z*Std error =59.8483 ; 70.1517
2) for margin of error =1
z=2.5758
hence sample size =(z*std deviation/E)2 =~39
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.