A service unit of Soutwest Bank has 10 employees. Each employee receives $20 per
ID: 383070 • Letter: A
Question
A service unit of Soutwest Bank has 10 employees. Each employee receives $20 per hour. Each employee works 8 hours per day. The overhead cost is 1.5 times the labor cost. The service unit processes 100 customers per day. The material cost is $10 per customer. What is the total factor productivity for the service unit. Use customers processed per dollar spent on labor, overhead, and material as the measure of total factor productivity.
a. 0.1 Customer processed per dollar
b. 0.02 ...
c. 0.0625 ...
d. 0.0417 ...
e. 0.025 ...
Explanation / Answer
Let's calculate our costs per day:
Labor = 8 hours * 10 employees *$20 = $1600
Overhead = 1.5 * labor cost = $2400
Material = $10 * 100 = $1000
Total cost = $1600 + $2400 + $1000 = $5,000
Total Factor Productivity = Customers Processed / Total Cost = 100/5000 = 0.02
Hence, answer is b.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.