Southeastern Bell stocks a certain switch connector at its central warehouse for
ID: 381346 • Letter: S
Question
Southeastern Bell stocks a certain switch connector at its central warehouse for supplying field service offices. The yearly demand for these connectors is 16,000 units. Southeastern estimates its annual holding cost for this item to be $23 per unit. The cost to place and process an order from the supplier is $73. The company operates 300 days per year, and the lead time to receive an order from the supplier is 3 working days.
d) What is the reorder point? (round your response to the nearest whole number)
Explanation / Answer
Annual demand = 16000 units
Number of days in a year = 300 days
Lead time = 3 days
Reorder point = Daily demand x Lead time
=(Annual demand/number of days in a year) lead time
= (16000/300)3
= 160 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.