21. Company A carries 5000 items. Customers ordered 1000 items from inventory la
ID: 377153 • Letter: 2
Question
21. Company A carries 5000 items. Customers ordered 1000 items from inventory last week. Company A was able to fulfill 600 items of probability for last week? A, 0.08 B. 0.4 C. 0,6 D. 0.92 the order. What is the in-stock 22 Company A fails to satisfy some l 5% ofcustomers' orders last month. What is Company A's in-stock probability? A. 15% B. 85% C.100% D. Cannot be determined 23. C&A;'s potato chip filling process has a lower specification limit of 9.5 oz, and an er specification limit of 10.5 oz. The standard deviation is 0.3 oz. and the mean is 10 oz. What is the process capability index for the chip filling process? A. 3.33 C. 0.56 D. 0.33 24. Company A provides corn to Company B to make into corn syrup. Company B sells its corn syrup to Company C, who makes ice cream for sale at Company D. Company B s a in the supply chain of ice cream. A. tier 2 supplier B. tier 1 supplier C. manufacturer D. retailer uppose the group decides that the best outcome you could hope for is to be finished in two weeks. That's O. But if things get really out of hand, it could take as long as three months, or twelve weeks. Tha's P.But it's most likely the project will be finished by four weeks. That's L. The number you want to give to the CIO is the expected completion time, E 25. Use PERT to solve the followingproblem B. 5 C. 5.83 D. 6Explanation / Answer
Answer to Q.21:
In stock probability = Number of orders fulfilled / Total orders from customers = 600/1000 = 0.60
Answer to Q.22:
Fill rate is Percentage of customer or consumption orders satisfied from stock at hand. It is a measure of an inventory's ability to meet demand.
In stock probability on the other hand is the probability that order placed by customer will be met for which if required adequate safety stock is to be maintained.
Given that company A failed to satisfy 15% of customer’s order. Therefore, Fill rate = 100% - 15% = 85%. This data howver does not given any idea about in stock probability. Therefore correct answer will be “D. Cannot be determined “
Answer to Q.23:
Given that :
Upper Specification Limit = USL = 10.5
Lower Specification Limit = LSL = 9.5
Process mean = m = 10
Process standard deviation =S = 0.3
Process Capability Index
= Minimum ( ( USL – m)/3xS , ( m – LSL) / 3xS)
= Minimum ( ( 10.5 – 10) / 3 x 0.3 , ( 10 - 9.5)/ 3 x 0.3 )
= Minimum ( 5/9, 5/9)
= 5/9
= 0.56
PROCESS CAPABILITY INDEX = 0.56
Answer to question 24 :
Company C is the manufacturer of ice cream whom company B supplies corn syrup directly. Hence, company B is a tier 1 supplier in the supply chain of ice cream
Answer to question 25 :
Expected completion time , E = ( O + 4.L + P)/6 = ( 2 + 4 X 4 + 12 ) / 6 weeks = 30/6 = 5 weeks
EXPECTED COMPLETION TIME = 5 WEEKS
PROCESS CAPABILITY INDEX = 0.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.