A stockbroker calls on potential clients from referrals. For each call, there is
ID: 374428 • Letter: A
Question
A stockbroker calls on potential clients from referrals. For each call, there is a 10% chance that the client will decide to invest with the firm. Fifty-five percent of those interested are found not to be qualified, based on the brokerage firm’s screening criteria. The remaining are qualified. Of these, half will invest an average of $5,000, 25% will invest an average of $20,000, 15% will invest an average of $50,000, and the remainder will invest $100,000. The commission schedule is as follows:
Explanation / Answer
Let's say the stockbroker calls 10000 potential clients from referrals.
Hence, clients ready to invest would be = 10% = 1000
Not qualified = 55% of 100 = 550
Qualified = 450
Out of these 450 qualified investors,
Hence we can calculate :
Therefore, The commission is calculated as per different rates for different levels of investment keeping the final percentage of investors in mind.
Investment Investors % out of 10000 $5,000 0.5*450= 225 2.25 $20,000 0.25*450= 112.5 1.125 $50,000 0.15*450= 67.5 0.675 $100,000 0.10*450= 45 0.45Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.