A stock is expected to pay a year-end dividend of $2.00, i.e., D1 = $2.00. The d
ID: 2806010 • Letter: A
Question
A stock is expected to pay a year-end dividend of $2.00, i.e., D1 = $2.00. The dividend is expected to decline at a rate of 5% a year forever (g = -5%). If the company is in equilibrium and its expected and required rate of return is 15%, which of the following statements is CORRECT?
a. The company's current stock price is $20. b. The company's expected stock price at the beginning of next year is $9.50. c. The constant growth model cannot be used because the growth rate is negative. d. The company's expected capital gains yield is 5%. e. The company's dividend yield 5 years from now is expected to be 10%.Explanation / Answer
Expected dividend,D1 = $2
Growth rate,g = -5%
Required rate of return,RR = 15%
D2 = D1*(1 + g) = $2*(1 - 5%) = $1.90
Current price of stock,P0 = D1 / (RR - g)
= $2 / (15% - (-5%))
= $2 / 20%
= $10
Price of stock at beginning of next year,P1 = D2 / (RR -g)
= $1.9/(15%+5%)
= $9.5
Ans : b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.