A stock is expected to pay a year-end dividend of $2.00, i.e., D1 = $2.00. The d
ID: 2752407 • Letter: A
Question
A stock is expected to pay a year-end dividend of $2.00, i.e., D1 = $2.00. The dividend is expected to decline at a rate of 5% a year forever (g =-5%). If the company is in equilibrium and its expected and required rate of return is 15%, which of the following statements is CORRECT? The company's current stock price is $20. The company's expected capital gains yield is 5%. The company's dividend yield 5 years from now is expected to be 10%. The constant growth model cannot be used because the growth rate is negative. The company's expected stock price at the beginning of next year is $9.50.
Explanation / Answer
Stock price = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
= $2÷(15%+5%)
= $10
Stock price next year:
= $2×(1-5%)÷(15%+5%)
= $9.5
Hence, correct option is The company's expected stock price at the beginning of next year is $9.50.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.