Problem : A. Assume the miss rate of an instruction cache is 4% and the miss rat
ID: 3713736 • Letter: P
Question
Problem :
A. Assume the miss rate of an instruction cache is 4% and the miss rate of the data cache is 10%. If a processor has a CPI of 2 without any memory stalls and the miss penalty is 100 cycles for all misses, determine how much faster a processor would run with a perfect cache that never missed. Assume the frequency of all loads and stores is 40%.
B. Find the average memory access time(AMAT) for a processor with a 1 ns clock cycle time, a miss penalty of 40 clock cycles, instruction miss rate of 10%, and a cache access time (including hit detection) of 1 clock cycle. Assume that the read and write miss penalties are the same and ignore other write stalls.
Explanation / Answer
A. Let the instruction count be I
Instruction cache stalls = I * 0.02 * 100 = 2I
Data cache stalls = I * 0.40 * 0.10 * 100 = 4I = Total memory stalls = 6 * I
CPI with perfect memory = 2.0
CPI with memory stalls = 7
pERFECT MEMORY PERFORMANCE IS 7/2 OR 3.5
b. aVERAGE MEMORY ACCESS TIME (amat)
= Hit time + Miss rate * Miss penality(ns or clocks)
Miss rate = 10%
miss penality = 40 clock cycles
Hit detection = 1 clock cycle.
1 + 0.01 * 100 = 2ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.