A new facility is to have 300 employees. A survey of similar facilities indicate
ID: 370664 • Letter: A
Question
A new facility is to have 300 employees. A survey of similar facilities indicates that one parking space must be provided for every two employees and that 40% of all automobiles driven to work are compact automobiles. Five percent of the spaces should be allocated for the handicapped. The available parking lot space is 200 ft wide and 270 ft deep. Assuming double – loaded wall to concrete curb (W3), determine the best parking layout (perpendicular ( = 900 ) or angular ( = 750 ) using stall width, SW=8’-6” for standard cars.
Explanation / Answer
SOLUTION
No. of space required =300/2=150
parking: 40
parking for compact and 5 for handicapped
-Alternatives
For W4 with 90O (for best utilization) and using table 4.1 give that
for compact cars (8’’0) the module width is 57‘2
for Standard cars (8 6) the module width is 66’0
-How many of W4 ?
2 of 57’2 =114 4
2 of 66’0 =132 0 < 200
2 of 66 ’ 0 and 1 of 57’2 = 189’2 < 200 OK
-Number of cars = width available/width requirement *no. of modules * rows per module
Potential no. of compact cars = 200/8*2*1= 50C. cars
Potential no. of standard cars = 200/8.5*2*2=100
sum = 128>100 it is Ok
Modifications
-Handicapped =5% *100*12’=60 ft-
Remaining automobile space = 200-60/8.5 = 16 this means Row 1 has 16 St cars and 5 HC cars
-Circulation lanes of 14’(15’) each, leave 200-2*14/8.5 = 20 automobile parking space in Row 2,3 and 4
-For compact cars the impact of circulation lanes will be : 200-2*14/8.0= 21 for Row 5
-For Row 6 it is dedicated for compact cars means 200/8.0 = 25 space
ROW COMP St HC
1 - 16 5
2 - 20 -
3 - 20 -
4 - 20 -
5 21 - -
6 25 - -
Total 46 76 5
means 127
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.