A new drug has a potency advertised at 75%. Given the following sample data: n=2
ID: 3124756 • Letter: A
Question
A new drug has a potency advertised at 75%. Given the following sample data: n=25, x=74.6%, s=1% Check manufacture's claim of 75% potency at alpha=.05 level (one tail). Make 90% confidence interval. If the desired error of estimation is less than 0.1% with 99% confidence, what the sample size be? An experiment was conducted to compare how taking the elevator versus taking stairs to the third floor of Mackay affected the heat rates of 4 students. Does the below provide sufficient evidence that taking the stairs elevates the heat rate? Test alpha=.05 level with a two tail test. IN the year 2001, the average GPA of College Graduates was 3.1. A recent survey 1000 students determined an average GPA of 3.3 with a standard deviation of 3. Do a two tailed test at alpha=.05 to determine if there is grade inflation since 2001. Make a 95% confidence interval. If the desired error of estimation is less than 0.14 with 98% confidence, what must the sample size be?Explanation / Answer
1.
a)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u >= 75
Ha: u < 75
As we can see, this is a left tailed test.
Thus, getting the critical t,
df = n - 1 = 24
tcrit = - 1.71088208
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 74.6
uo = hypothesized mean = 75
n = sample size = 25
s = standard deviation = 1
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = -2
Also, the p value is
p = 0.028469925
As |t| > 1.711, we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Hence, there is significant evidence at 0.05 level that the true mean percent potency is less than 75%. [CONCLUSION]
********************
b)
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
X = sample mean = 74.6
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 1.71088208
s = sample standard deviation = 1
n = sample size = 25
df = n - 1 = 24
Thus,
Margin of Error E = 0.342176416
Lower bound = 74.25782358
Upper bound = 74.94217642
Thus, the confidence interval is
( 74.25782358 , 74.94217642 ) [ANSWER]
********************
c)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575829304
Also,
s = sample standard deviation = 1
E = margin of error = 0.1
Thus,
n = 663.4896601
Rounding up,
n = 664 [ANSWER]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.