A new company called 99 cent sushi has 1000 shares outstanding that sell for $1.
ID: 2806898 • Letter: A
Question
A new company called 99 cent sushi has 1000 shares outstanding that sell for $1.8 each and have a beta of 1.2. The stock market is doing rather well and the market return is 15% while the risk free rate is 3.5%. 99 cent sushi has one outstanding bond issued with a Face Value of 2000 and a coupon rate of 10%. The bond has 10 years to maturity and is currently being traded for 108% of its face value. The company is required to pay at 35% tax rate.
Calculate the following:
A) The cost of Equity:
B)The cost of Debt:
C)The capital structure weights (the percentage of the companys combined value that is from equity and debt)
Explanation / Answer
cost of equity using the capm model
=risk free+(beta*(market return-risk free))
=3.5%+(1.2*(15%-3.5%))
=17.3%
cost of debt can be found using rate formual in excel
=rate(nper,pmt,pv,fv,type)
=rate(10,(2000*10%),-(108%*2000),2000,0)
=8.77%
after tac cost of debt=8.77%*(1-35%)=5.70%
c) Debt=108%*2000=2160
equity=10000*1.8=1800
Wt of debt=2160/(2160+1800)
=54.55%
equity=1800/(2160+1800)
=45.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.