Demand = 50,000 units/week Standard deviation of weekly demand = 15,000 units Av
ID: 368500 • Letter: D
Question
Demand = 50,000 units/week Standard deviation of weekly demand = 15,000 units Average lead time = 8 weeks Standard deviation of lead time: 3 weeks Cycleminusservice level = 80% A continuous review system is used to control inventory Refer to a normal distribution table --What safety stock should the firm use for this product? a) Greater than 0 units but less than or equal to 50,000 units b) Greater than 50,000 units but less than or equal to 100,000 units c) Greater than 100,000 units but less than or equal to 150,000 units d) Greater than 150,000 units but less than or equal to 200,000 units e) Greater than 200,000 units
Explanation / Answer
Safety stock= z* standard deviation * square root of lead time
Service level= 80%
Z value for this service level is 0.842
Safety stock= 0.842 * 15000 * 2.83
= 35742.9 units
So answer is a) greater than 0 units but less than 50000 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.