Delta Lighting has 30,000 shares of common stock outstanding at a market price o
ID: 2750159 • Letter: D
Question
Delta Lighting has 30,000 shares of common stock outstanding at a market price of $15 a share. This stock was originally issued at $31 per share. The firm also has a bond issue outstanding with a total face value of $280,000 which is selling for 86 percent of par. The cost of equity is 13 percent while the aftertax cost of debt is 6.9 percent. The firm has a beta of 1.48 and a tax rate of 30 percent. What is the weighted average cost of capital?
A.10.07 percent
B.10.87 percent
C.12.36 percent
D.13.29 percent
E.13.47 percent
Explanation / Answer
Market value of debt Md = 280,000 x 86%
= 240,800
Market value of equity Me= no. of stocks outstanding x current price
= 30,000 x 15
= 450,000
Ke =13%
Kd= 6.9%
WACC= (Kd x Md + Ke x Me)/(Md+Me)
= (0.069 x 240,800 + 0.13x450,000)/(240,800+450,000)
= 75,115.20/690,800
= 10.87%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.