Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A product with an annual demand of 1000 units has C0 = $25.50 and Cc = $8. The d

ID: 368263 • Letter: A

Question

A product with an annual demand of 1000 units has C0 = $25.50 and Cc = $8. The demand exhibits some variability such that the lead-time demand follows a normal probability distribution with = 25 and = 5. a. What is the recommended order quantity? b. What are the reorder point and safety stock if the firm desires at most a 2% probability of stock-out on any given cycle? c. If the manager sets the reorder point at 30, what is the probability of a stock-out on any given cycle? How many times would you expect a stock-out during the year if this reorder point were used?

Explanation / Answer

Answer to question a :

Recommended order quantity will be decided on basis of Economic Order Quantity ( EOQ )

EOQ will be determined as per following :

EOQ = Square root ( 2 x Co x D/ Cc)

Where,

Co = Ordering cost = $25.50

D = Annual demand = 1000 units

Cc = Annual unit inventory carrying cost = $8

Therefore ,

EOQ = Square root ( 2 x 25.50 x 1000/8)

          = 79.84 ( 80 rounded to nearest whole number )

RECOMMENDED ORDER QUANTITY = 80

Answer to question b :

Probability of stock out = 2%

Therefore , cycle service level = 100 – probability of stock out = 98 % ( 0.98)

Z value corresponding tp probability 0.98 = NORMSINV( 0.98) = 2.053

Hence,

Required safety stock

= Z value x Standard deviation of demand during lead time

= 2.053 x 5

= 10.265

Reorder point

= Lead time demand + safety stock

= 25 + 10.265

= 35.265

SAFETY STOCK = 10.265

REORDER POINT = 35.265

Answer to question c :           

Given,

Reorder point = 30         

Since,

Reorder point = Demand during lead time + safety stock = Demand during lead time + Zvalue x Standard deviation of demand during lead time

Therefore,

30 = 25 + 5.Z

Or, Z = 1

Corresponding probability value for Z = 1 will be 0.84134

PROBABILITY OF STOCKOUT ON ANY GIVEN CYCLE = 0.84134

Number of orders in a year = Annual demand / EOQ = 1000/ 80 = 12.5

Thus,

Expected number of stockouts in a year

= Number of orders in a year x Probability of stockout in any given cycle

= 12.5 x 0.84134

=10.51

PROBABILITY OF STOCKOUT IN ANY GIVEN CYCLE = 0.84134

EXPECTED NUMBER OF STOCKOUTS IN A YEAR = 10.51

RECOMMENDED ORDER QUANTITY = 80

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote